Mitropoliții Vladimir și Petru, adresări către creștini de Paște: „Să rămânem uniți” și „Să mărturisim credința prin fapte”

Citește și:

De Paște, doi dintre cei mai importanți ierarhi ai Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Vladimir și Petru, au transmis mesaje adresate credincioșilor. În mesajele transmise cu prilejul sărbătorii de Paște, în timp ce mitropolitul Vladimir a vorbit despre „tăria de caracter” și „nădejdea în Dumnezeu” a poporului, mitropolitul Petru a subliniat că „nu există Înviere fără Cruce” și a evocat suferințele istorice ale Basarabiei, scrie tv8.md.

Mitropolitul Moldovei, Vladimir, a accentuat că „în aceste vremuri marcate de multe încercări și frământări” credincioșii trebuie să privească „cu încredere și cu nădejde” spre viitor, amintind că poporul „nu și-a pierdut niciodată demnitatea și nădejdea în Dumnezeu”. Acesta a evidențiat că „puterea neamului nostru nu stă doar în răbdarea sa, ci mai ales în credința vie”, păstrată „din generație în generație”.

„În casele noastre s-a păstrat rugăciunea, în familiile noastre s-a păstrat respectul față de valorile creștine, iar în inimile oamenilor a rămas aprinsă frica de Dumnezeu”, a transmis mitropolitul, subliniind rolul credinței în depășirea greutăților. Totodată, acesta și-a exprimat convingerea că „sprijiniți de harul Domnului nostru Iisus Hristos credincioșii vor putea depăși și încercările timpului nostru”.

- Advertisement -

În încheiere, Mitropolitul Vladimir a lansat un apel la unitate: „Să rămânem uniți în credință, în iubire și în responsabilitate”, îndemnând la păstrarea „valorilor care ne-au format ca neam: credința în Dumnezeu, dragostea de familie, respectul pentru tradiție și grija față de aproapele”.

La rândul său, Mitropolitul Basarabiei, Petru, a pus accent pe semnificația spirituală a sărbătorii, afirmând că „privim nu doar spre biruința asupra morții, dar mai ales spre drumul Crucii care a precedat această biruință”. „Nu există Înviere fără Cruce”, a subliniat ierarhul, explicând că „suferința purtată cu credință devine izvor de înnoire și de mântuire”.

Acesta a amintit și de trecutul dificil al Basarabiei, evocând „foametea, deportările, prigoana împotriva credinței și a identității naționale” drept „momente de mare cumpănă”. „Oameni nevinovați au fost ridicați în toiul nopții și duși departe de locurile natale, unde frigul, foamea și munca silnică au pus la încercare rezistența lor fizică și sufletească”, a declarat ÎPS Petru.

În același mesaj, mitropolitul a evidențiat rolul femeii în societate: „femeia este mamă, educatoare, sprijin al familiei și, adesea, pilon de echilibru în viața comunității”, contribuind „la formarea unei generații capabile să trăiască valori sănătoase”.

În final, Mitropolitul Basarabiei a îndemnat credincioșii „să fie păstrători ai credinței strămoșești”, „susținători ai familiilor” și „mărturisitori ai Învierii prin fapte concrete”, subliniind responsabilitatea prezentului în păstrarea valorilor spirituale.

foto: tv8

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md