8 C
Бэлць
vineri, decembrie 5, 2025

Moldova finalizează retragerea din acordurile energetice CSI: ultimul document, denunțat oficial

Citește și:

Guvernul Republicii Moldova a denunțat ultimul dintre cele zece acorduri existente în domeniul energetic cu statele Comunității Statelor Independente (CSI), încheind astfel procesul de retragere din toate angajamentele energetice asumate în cadrul acestei organizații. Ultimul document vizat se referă la utilizarea gazelor naturale comprimate drept combustibil pentru transportul auto, acord semnat la Minsk în anul 1995.

Cele zece acorduri vizau diferite componente ale sistemului energetic național. Șase dintre acestea, dedicate sectorului electroenergetic, se refereau la cooperarea tehnică cu statele CSI, funcționarea în paralel a sistemelor electroenergetice, tranzitul de energie electrică și proceduri comune de operare. Aceste documente au devenit irelevante odată cu sincronizarea sistemului electroenergetic al Republicii Moldova cu rețeaua continentală europeană ENTSO-E în anul 2022. Ca urmare a acestui proces, țara s-a deconectat de la rețeaua unificată a CSI (UPS/IPS) și a început să opereze conform standardelor și regulilor europene.

Alte trei acorduri vizau sectorul gazelor naturale și al produselor petroliere, inclusiv tranzitul de gaze, petrol și produse petroliere, precum și utilizarea gazului natural comprimat în transport. Denunțarea acestor documente a fost necesară în contextul reorientării Republicii Moldova către piața energetică europeană, după reducerea dependenței de resursele energetice rusești și trecerea la procurarea gazelor de pe platformele europene.

- Advertisement -

Un alt acord, referitor la tranzitul de petrol și produse petroliere prin conducte magistrale, a fost considerat inutil, întrucât pe teritoriul Republicii Moldova nu există astfel de conducte, iar participarea țării avea un rol strict formal.

În total, până în prezent, Republica Moldova a denunțat 64 de acorduri încheiate în cadrul Comunității Statelor Independente, care fie și-au pierdut relevanța, fie nu contribuiau direct la beneficiul cetățenilor.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Prețul minim pentru țigări în 2026. SFS anunță 46,59 lei per pachet

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) anunță că, în anul 2026, prețul de referință pentru un pachet de țigarete sau...

/VIDEO/ Când viața prinde din nou culoare. Două povești din Bălășești despre curaj, muncă și demnitate

Sunt văduvi, au trecut prin pierderi, greutăți și au luptat ani buni cu singurătatea. Dar într-o zi, cineva a...
  sursa: cursbnm.md