Municipiul Bălți rămâne în codul ROȘU de alertă la COVID-19. Câte cazuri au fost identificate în ultima săptămână

Citește și:

Municipiul Bălți rămâne în codul de alertă roșu, asta chiar dacă numărul de cazuri COVID-19 s-a micșorat de aproape doua ori. Prin urmare, în ultimele șapte zile au fost testați pozitiv la SARS-COV-2 248 de bălțeni, cu 232 mai puțini decât săptămâna anterioară.

În secția pediatrie a Spitalului Clinic Bălți sunt internați 43 de copii, dintre care doar 5 sunt din Bălți.

Potrivit autorităților locale, din 15 500 de copii care frecventează o instituție de învățământ din oraș, 25 de copii, din 12 școli, sunt infectați cu Covid-19. De asemenea, 8 profesori au fost testați pozitiv, respectiv 14 clase  se află în carantină.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Bărbat reținut pentru alertele false cu bombă de la Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău

Un bărbat în vârstă de 50 de ani a fost reținut și plasat în arest preventiv, fiind bănuit că...

Dosarul foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BEM, aproape de final. Procurorii cer până la 15 ani de închisoare

Examinarea cauzei penale în care sunt vizați foști membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA...
  sursa: cursbnm.md