O femeie din raionul Soroca și-a pierdut viața după ce s-a intoxicat cu fum

Citește și:

O femie în vârstă de 92 ani, originară din satul Racovăț, raionul Soroca, și-a pierdut viața, după ce s-a intoxicat cu fum în propria locuință.

Incidentul s-a produs sâmbătă, 28 martie. Pompierii au fost anunțați în jurul orei 8.50, că în satul Racovăț, arde o locuință. La fața locului a intervenit o autospecială cu un echipa de pompieri, care au lichidat incendiul. În timpul stingerii, în interiorul camerei afectate, salvatorii au depistat cadavrul proprietarii în vârstă de 92 de ani.

Flăcările au afectat aproximativ 5% din tavanul locuinței. Primele investigații arată că incendiul ar fi izbucnit în urma nerespectării regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea sobelor și canalelor de evacuare a fumului. Circumstanțele și cauza urmează a fi stabilite de specialiști.

- Advertisement -

Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii au intervenit în 79 situații de risc.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/FOTO/ Zona Dumbrava din Edineț, modernizată printr-un proiect de 31,5 milioane de lei

Lucrările de revitalizare urbană continuă în zona Dumbrava din municipiul Edineț. Proiectul „Revitalizarea și amenajarea zonei Dumbrava din municipiul...

SIS avertizează: Datele personale ale moldovenilor, ținta unor fraude coordonate

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) avertizează că datele personale ale cetățenilor Republicii Moldova sunt colectate masiv de către...
  sursa: cursbnm.md