O femeie din raionul Soroca și-a pierdut viața după ce s-a intoxicat cu fum

Citește și:

O femie în vârstă de 92 ani, originară din satul Racovăț, raionul Soroca, și-a pierdut viața, după ce s-a intoxicat cu fum în propria locuință.

Incidentul s-a produs sâmbătă, 28 martie. Pompierii au fost anunțați în jurul orei 8.50, că în satul Racovăț, arde o locuință. La fața locului a intervenit o autospecială cu un echipa de pompieri, care au lichidat incendiul. În timpul stingerii, în interiorul camerei afectate, salvatorii au depistat cadavrul proprietarii în vârstă de 92 de ani.

Flăcările au afectat aproximativ 5% din tavanul locuinței. Primele investigații arată că incendiul ar fi izbucnit în urma nerespectării regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea sobelor și canalelor de evacuare a fumului. Circumstanțele și cauza urmează a fi stabilite de specialiști.

- Advertisement -

Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii au intervenit în 79 situații de risc.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...
  sursa: cursbnm.md