O mamă din capitală și-a alungat afară fiica de șase ani să caute 200 de lei pierduți

Citește și:

Iresponsabilitate maximă. O mamă și-a trimis fiica de doar șase ani singură afară, pentru ca aceasta să caute 200 de lei pe care i-a pierdut. Totul s-a întâmplat acum patru zile pe strada Zelinski 34 din Chișinău, în jurul orei 17.00. Despre acest lucru a scris pe pagina sa de Facebook Roman Volhv șeful grupului de căutare „COD”.

09.02.2022 Chişinău. Botanică. Zelinski 34.
În jurul orei 17:05.

O fetiță, cu aspect de 6 ani, merge singură pe șosea, pe marginea carosabilului. În mâna stângă are o legătură de chei pe o panglică, în cealaltă mână are un smartphone. La început am decis să mă uit dacă nu sunt părinții în apropiere. Un minut a fost suficient pentru a stabili că copilul era confuz și stresat.
Am decis să merg să văd dacă totul este în regulă.

- Advertisement -

– Unde sunt părinții tăi?
– Acasă.
– Ești singură pe stradă?
– Da, singură.
– Părinții tăi știu că ești singură pe stradă?
– Da, mama m-a trimis la magazin, mi-a dat 200 de lei, dar i-am pierdut. Acum mama m-a trimis să caut banii.
– Și cum ai mers? Putem merge împreună să îmi arăți, iar eu te voi ajuta să găsești banii? 
– Da, vă arăt, să mergem!

– Dă-mi numărul mamei tale, vreau să vorbesc cu ea.

– Nu, mama nu permite să dau numărul străinilor.
– Sun-o tu, spune-i că dacă nu te ia acum, voi chema poliția.
Fata a sunat-o pe mama ei și mi-a dat telefonul. Mama fetei a spus că nu are de ce să-și facă griji, știa unde este copilul ei, iar fata trebuia să găsească banii pe care îi pierduse. Am avertizat-o pe mama că o voi aștepta și nu voi lăsa copilul.
Mama a venit cinci minute mai târziu.
– Am vorbit cu tine?
– Da. Ai trimis singur în stradă un copil pentru 200 de lei, cu un smartphone și cheile apartamentului?
– Desigur, este deja destul de mare și independentă.
– Nu ți-e frică pentru copil? Cunosc bine zona asta, aici, pe lângă bețivi, oameni fără adăpost și dependenți de droguri în număr mare, există și alte pericole, de exemplu, drumul, dar te-ai gândit cum poate un copil să devină victima unui tâlhar, a unui pedofil? Fata a făcut cu ascultare tot ce i-am spus, chiar era gata să meargă cu mine să caute bani…
– Nu s-a întâmplat nimic rău înainte, nu există niciun motiv de îngrijorare.
Atunci a fost clar că aceasta era o mamă din categoria „Când se va întâmpla, vom începe să ne gândim”, așa că mi-am luat rămas bun”, a scris pe pagina sa Volhv.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md