Iresponsabilitate maximă. O mamă și-a trimis fiica de doar șase ani singură afară, pentru ca aceasta să caute 200 de lei pe care i-a pierdut. Totul s-a întâmplat acum patru zile pe strada Zelinski 34 din Chișinău, în jurul orei 17.00. Despre acest lucru a scris pe pagina sa de Facebook Roman Volhv șeful grupului de căutare „COD”.
09.02.2022 Chişinău. Botanică. Zelinski 34.
În jurul orei 17:05.
„O fetiță, cu aspect de 6 ani, merge singură pe șosea, pe marginea carosabilului. În mâna stângă are o legătură de chei pe o panglică, în cealaltă mână are un smartphone. La început am decis să mă uit dacă nu sunt părinții în apropiere. Un minut a fost suficient pentru a stabili că copilul era confuz și stresat.
Am decis să merg să văd dacă totul este în regulă.
– Unde sunt părinții tăi?
– Acasă.
– Ești singură pe stradă?
– Da, singură.
– Părinții tăi știu că ești singură pe stradă?
– Da, mama m-a trimis la magazin, mi-a dat 200 de lei, dar i-am pierdut. Acum mama m-a trimis să caut banii.
– Și cum ai mers? Putem merge împreună să îmi arăți, iar eu te voi ajuta să găsești banii?
– Da, vă arăt, să mergem!
– Dă-mi numărul mamei tale, vreau să vorbesc cu ea.
– Nu, mama nu permite să dau numărul străinilor.
– Sun-o tu, spune-i că dacă nu te ia acum, voi chema poliția.
Fata a sunat-o pe mama ei și mi-a dat telefonul. Mama fetei a spus că nu are de ce să-și facă griji, știa unde este copilul ei, iar fata trebuia să găsească banii pe care îi pierduse. Am avertizat-o pe mama că o voi aștepta și nu voi lăsa copilul.
Mama a venit cinci minute mai târziu.
– Am vorbit cu tine?
– Da. Ai trimis singur în stradă un copil pentru 200 de lei, cu un smartphone și cheile apartamentului?
– Desigur, este deja destul de mare și independentă.
– Nu ți-e frică pentru copil? Cunosc bine zona asta, aici, pe lângă bețivi, oameni fără adăpost și dependenți de droguri în număr mare, există și alte pericole, de exemplu, drumul, dar te-ai gândit cum poate un copil să devină victima unui tâlhar, a unui pedofil? Fata a făcut cu ascultare tot ce i-am spus, chiar era gata să meargă cu mine să caute bani…
– Nu s-a întâmplat nimic rău înainte, nu există niciun motiv de îngrijorare.
Atunci a fost clar că aceasta era o mamă din categoria „Când se va întâmpla, vom începe să ne gândim”, așa că mi-am luat rămas bun”, a scris pe pagina sa Volhv.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

