O moldoveancă ce a suferit un accident rutier în Polonia a fost preluată de un echipaj SMURD

Citește și:

Un echipaj SMURD al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență în comun cu lucrătorii medicali ai Institutului de Medicină Urgentă au efectuat o operațiune transfrontalieră terestră mixtă pentru transportarea din Polonia în R. Moldova a unei femei în vârstă de 54 de ani, comunică MOLDPRES.

Potrivit IGSU, pacienta a avut în Polonia un accident rutier și a necesitat îngrijiri medicale. Aceasta a fost stabilizată inițial de medici polonezi și spitalizată în orașul Ostrow Mazowecka. Ulterior, în urma comunicării între autoritățile medicale din țara noastră și Polonia s-a decis ca femeia să fie adusă la Institutul de Medicină Urgentă din Chișinău pentru îngrijiri medicale.

Pe parcursul drumului pacienta nu a avut complicații fiind permanent monitorizată. În capitală, persoana a fost internată la Institutul de Medicină Urgentă.

- Advertisement -

Conform IGSU, de la începutul anului aceasta este a doua misiune terestră transfrontalieră SMURD realizată pentru cetățenii din țara noastră.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Percheziții într-un dosar de trucare a licitațiilor la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, vizați de CNA

Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Cahul, desfășoară percheziții într-un dosar penal ce vizează...

Cod galben de caniculă în Republica Moldova. Recomandările IGSU pentru populație

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) avertizează populația să respecte măsurile de protecție pe fondul temperaturilor ridicate prognozate...
  sursa: cursbnm.md