Persoanele care dau foc la resturile vegetale vor fi amendate

Citește și:

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului (MADRM), anunță populația despre interzicerea arderii resturilor vegetale, iar cei care vor fi prinși că încalcă legea vor fi sancționați.

Astfel, persoanele care vor arde frunze, altă vegetaţie uscată și deșeuri menajere, vor achita amendă conform Codului Contravenţional. Potrivit legii, persoanele fizice se sancţionează cu amendă în mărime de la 600 până la 1.200 de lei, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de până la 60 de ore, iar persoanelor juridice li se aplică o amendă în mărime de la 4.500 până la 9.000 de lei.

Aprinderea vegetaţiei este un pericol real de incendii de proporţii, mai ales în condiţiile de secetă hidrologică.

- Advertisement -

Amintim că Serviciul Hidrometeorologic de Stat a prelungit Codul Galben de secetă hidrologică până la data de 17 aprilie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Accidente mai puține, tragedii persistente. Radiografia accidentelor din Republica Moldova

🚗 Trafic pe unul dintre cele mai circulate drumuri din Republica Moldova. ⚠️ Deși numărul accidentelor rutiere este în scădere, unele trasee continuă să înregistreze cele mai multe tragedii. 👮 Poliția îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație și să adapteze viteza la condițiile de drum. #AccidenteRutiere #SiguranțăRutieră #Moldova

Articole de parfumerie fără acte de proveniență, depistate de vameși în UTA Găgăuzia

Ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal au ridicat un lot comercial de articole de parfumerie transportate fără acte de...
  sursa: cursbnm.md