Persoanele care își falsifică certificatele de vaccinare COVID-19, pot risca amenzi de jumătate de milion de lei

Citește și:

Persoanele care își vor falsifica certificatele de vaccinare COVID-19, pot risca amenzi de aproximativ jumătate de milion de lei. O asemenea declarație a fost făcută de către Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, în cadrul unei emisiuni de la Cotidianul.

„Vom introduce o lege, prin care va fi pedepsit și cetățeanul, deci vom veni cu o propunere la Parlament de modificare a legislației în care cetățeanul va plăti o amendă de așa vreo 500 de mii de lei”, a spus Ala Nemerenco.

Menționăm că oamenii legii desfășoară deja o anchetă în ceea ce privește o posibilă rețea specializată în cazuri de vaccinare falsă. Până acum au fost intentate cinci cauze penale cu privire la certificatele care conțin rezultate la COVID-19 cu semne vădite de falsificare. În aceste cauze sunt vizate atât persoane juridice cât și persoane fizice care eliberau false buletine negative de analiză a probei biologice ori transportau peste hotare persoane despre care se cunoștea că dețin certificate false la COVID-19.

Pe marginea acestor cauze se întreprind în continuare acțiuni pentru documentarea completă și obiectivă a circumstanțelor invocate.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...
  sursa: cursbnm.md