Ministerul Sănătății avertizează populația despre riscurile majore asociate cu polenul de ambrozie cunoscută și sub denumirea de „iarba pârloagelor”, una dintre cele mai invazive și alergene plante care afectează tot mai mult sănătatea publică în perioada iulie – septembrie.
Polenul de ambrozie este unul dintre cei mai agresivi alergeni. În lunile de vârf – august și începutul lunii septembrie – concentrația poate ajunge la 500–1000 de particule pe metru cub de aer, provocând reacții severe, în special persoanelor sensibile.
Simptomele sunt:
– nas înfundat
– secreții nazale abundente
– strănut în salve
– conjunctivită alergică (mâncărime și lăcrimare oculară)
– tuse și dificultăți de respirație
– fluierat în piept
Ministerul Sănătății recomandă ca persoanele afectate să consulte un medic alergolog și să urmeze tratamente personalizate, evitând automedicația. Există două tipuri de tratamente: simptomatic – cu medicamente antiinflamatoare și antihistaminice și imunoterapie specifică – care tratează cauza alergiei prin reeducarea sistemului imunitar.
Ministerul Sănătății îndeamnă cetățenii să sesizeze prezența ambroziei la Inspectoratul pentru Protecția Mediului, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor și Agenția Națională pentru Sănătate Publică.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

