Premierul Alexandru Munteanu a avut astăzi întrevederi separate cu Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, și cu Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor. Discuțiile au vizat importanța Bisericii în dezvoltarea unei societăți solidare, bazate pe empatie și sprijin reciproc.


„Rolul Bisericii este important pentru răspândirea bunătății, educarea copiilor și adulților în spiritul iertării și compasiunii”, a subliniat premierul în cadrul întrevederilor.
Alexandru Munteanu a menționat că unitatea dintre comunități, preoți și autoritățile publice locale poate contribui la crearea unui mediu mai prosper și mai sigur. „Împreună putem fi alături de cei vulnerabili, putem oferi sprijin celor singuri sau necăjiți, putem conlucra împotriva fenomenului violenței în familie și putem readuce speranța în comunități”, a declarat prim-ministrul.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

