Premierul Dorin Recean a propus șefei statului numirea noului ministru al Energiei. Acesta ar putea fi Dorin Junghietu.
„I-am propus, astăzi, doamnei președintă Maia Sandu numirea lui Dorin Junghietu în funcția de ministru al Energiei. Expert în domeniul gazelor și energiei, cu o experiență profesională internațională de peste 16 ani în coordonarea și punerea în funcțiune a unor proiecte majore în domeniul energetic, domnul Junghietu are în față o responsabilitate complicată pentru a gestiona acest domeniu strategic.
Potrivit premierului, prioritățile până la sfârșitul anului trebuie să fie întărirea securitatății energetice a țării, așa încât să avem stabilitate și previzibilitate în livrarea gazelor și energiei electrice, dar și cele mai avantajoase tarife, să facă ordine și să accelereze proiectele investiționale mari – cele din sfera energiei regenerabile, eficientizării energetice și, în special, finalizarea conform termenelor a liniei Vulcănești-Chișinău.
Dorin Junghietu a câștigat în toamna 2024 concursul pentru funcția de președinte al Consiliului de administrație Moldovagaz, însă până astăzi Gazprom nu a aprobat această schimbare.
„Sunt convins că, în aceste condiții, este mai util să beneficiem de experiența domnului Junghietu în calitatea sa de ministru”, a punctat Dorin Recean.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

