Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu a rămas mulțumit de rezultatele preliminare ale alegerilor logale din 5 noiembrie.
„Probabil cea mai importantă concluzie a acestor alegeri este faptul că mesajul pro-european a câștigat detașat în toată țara. Mergem înainte spre Moldova Europeană!
Câteva concluzii, la cald, despre Partidul Acțiune și Solidaritate :
PAS a câștigat alegerile în țară – în 19 raioane suntem pe primul loc;
Am luat un scor bun pentru Consiliul Municipal Chișinău. Vom avea o fracțiune puternică, 20 de consilieri municipali care vor lupta pentru un oraș european;
Peste 240 de primari din primul tur în toată țara. Cel mai mare număr de primari după primul tur”, a scris Spînu pe pagina sa de Facebook.
Precizăm că ieri 890 de localități și-au ales primarul, iar în altele 8 urmează să fie organizate alegeri repetate din motiv că nu a fost atins pragul electoral.
De menționat că candidații Partidului Acțiune și Solidaritate s-au clasat pe primul loc în 19 consilii raionale din cele 32, însă în niciunul nu a obținut majoritatea.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.