Primarii și consilierii care participă în Alegerile Generale Locale, trebuie să-și suspende activitatea

Citește și:

Candidaţii înregistraţi la funcția de consilier local sau la funcția de primar, care cad sub incidenţa prevederilor art. 16 alin. (3) din Codul electoral, din momentul începerii campaniei electorale, trebuie să-şi suspende activitatea în funcţia pe care o deţin.

Persoanele care cad sub incidența acestor prevederi sunt:

  • viceprim-miniștrii, miniștrii și membrii din oficiu ai Guvernului;
  • secretarul general al Aparatului Președintelui Republicii Moldova, secretarul general al Parlamentului, secretarul general al Guvernului, secretarii generali adjuncți ai Guvernului, secretarii de stat, secretarii generali ai ministerelor;
  • conducătorii și adjuncții conducătorilor autorităților publice centrale și ai structurilor organizaționale din sfera lor de competență;
  • președinții și vicepreședinții raioanelor;
  • primarii și viceprimarii;
  • pretorii și vicepretorii;
  • secretarii consiliilor locale și ai preturilor;
  • funcționarii/angajații care au obligația de a-și suspenda raporturile de serviciu/muncă potrivit normelor juridice speciale ce reglementează activitatea acestora.

Aceste persoane sunt obligate să respecte regimul juridic al conflictelor de interese, al incompatibilităților, precum și alte restricții și limitări prevăzute de normele juridice speciale, inclusiv în scopul prevenirii utilizării ilicite a resurselor administrative în perioada electorală.

- Advertisement -

În cazul în care organul electoral constată că nu a fost suspendat din funcție candidatul care are această obligație, prin hotărâre se anulează înregistrarea concurentului electoral, a candidatului independent sau se exclude candidatul respectiv din lista concurentului electoral.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” a reunit la Drochia sportivi din trei țări

🏓 Sportivi din Republica Moldova, România și Ucraina participă la Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” desfășurat la Drochia. 🏆 Competiția a reunit aproximativ 80 de participanți și a inclus meciuri disputate într-un spirit de fair-play. 🤝 Evenimentul a promovat colaborarea dintre comunitățile sportive din cele trei țări. #TenisDeMasă #Drochia #Sport

/VIDEO/ Comemorare la Bălți: Mesaje de pace și lecții ale istoriei, în contextul războiului de la granița Republicii Moldova

La Bălți au fost comemorate victimele celui de-Al Doilea Război Mondial, la 85 de ani de la atacul care...
  sursa: cursbnm.md