Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, depusă de parlamentarii partidului S.O.S. România, a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, după expirarea termenului constituțional de 45 de zile prevăzut pentru dezbaterea și votarea acesteia, scrie digi24.ro
Inițiativa legislativă, înregistrată în Parlamentul României la data de 14 aprilie, urmează să fie examinată de Senat, care este forul decizional în acest caz.
Deși proiectul a primit aviz negativ din partea Guvernului României, precum și din partea Comisiei juridice și a Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputaților, lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen a dus la adoptarea tacită a documentului, conform prevederilor articolului 75 alineatul (2) din Constituția României.
Potrivit textului propunerii legislative, Parlamentul României ar urma să decidă asupra unirii celor două state. Totodată, documentul reafirmă respectarea prevederilor Actului final al Conferinței pentru Securitate și Cooperare în Europa (CSCE) de la Helsinki, care permite modificarea frontierelor pe cale pașnică și diplomatică.
Inițiativa prevede și mandatul acordat Guvernului României de a începe, „de urgență”, negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru realizarea procesului de unificare. De asemenea, după eventuala adoptare a legii și publicarea acesteia în Monitorul Oficial, autoritățile române ar urma să informeze instituțiile internaționale competente, inclusiv Uniunea Europeană, NATO, Organizația Națiunilor Unite și Statele Unite ale Americii.
Proiectul va fi analizat în continuare de Senatul României, care va avea ultimul cuvânt în privința adoptării sau respingerii inițiativei legislative.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram. Dacă dețineți informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați.

