Raionul Sîngerei beneficiază de o hartă digitală actualizată în sectorul Alimentare cu apă și canalizare

Citește și:

Raionul Sîngerei beneficiază de o hartă digitală actualizată în sectorul Alimentare cu apă și canalizare (AAC), grație unui proiect de planificare în domeniul managementului apelor implementat de Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord prin intermediul Fondului de Inovare pentru Obiectivele de Dezvoltare Durabilă din Moldova.

Astfel, în incinta Consiliului Raional Sîngerei, ADR Nord a organizat primul workshop practic pentru autoritățile publice locale, în vederea aplicării instrumentelor inteligente de planificare strategică în sectorul AAC.

Obiectivele workshop-ului au fost: dezvoltarea aptitudinilor și competențelor reprezentanților APL în aplicarea instrumentelor inteligente de planificare strategică în sectorul de apă și canalizare în raionul Sângerei; actualizarea datelor în sectorul AAC al raionului Sângerei; încurajarea dezvoltării unui ecosistem de date digitale și reprezentare grafică în sectorul AAC.

- Advertisement -

Pe parcursul activității, specialiștii ADR Nord au prezentat informații relevante despre procesul de planificare strategică și colectarea informației în sectorul AAC, caracteristicile și domeniile de utilizare ale Sistemului Informațional Geografic (GIS), utilizarea QGIS în elaborarea hărților tematice în sectorul AAC, oferind totodată exemple și bune practici în domeniu.

În perioada 14 – 15 decembrie, ADR Nord va organiza workshop-uri similare în raioanele Briceni și Glodeni.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...

Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” a reunit la Drochia sportivi din trei țări

🏓 Sportivi din Republica Moldova, România și Ucraina participă la Turneul Internațional de Tenis de Masă „Cupa Președintelui” desfășurat la Drochia. 🏆 Competiția a reunit aproximativ 80 de participanți și a inclus meciuri disputate într-un spirit de fair-play. 🤝 Evenimentul a promovat colaborarea dintre comunitățile sportive din cele trei țări. #TenisDeMasă #Drochia #Sport
  sursa: cursbnm.md