Reacția lui Alaiba după anunțul Nataliei Gavrilița: „Lumea vrea rezultate acum, nu în 2030”

Citește și:

Deputatul PAS, Dumitru Alaiba, a venit cu o reacție, după ce Natalia Gavrilița a anunțat că acesta va fi învestit în funcția de ministru al Economiei.

„Nu este deloc cea mai bună perioadă ca să devii responsabil pe economie, pentru că avem o situație economică precară și un viitor incert. Și pentru că minuni nu există. Însă am acceptat, pentru că știu: totdeauna sunt lucruri pe care le putem face pentru a ajuta. Multe lucruri bune, strategice, au fost inițiate în acest an jumate de predecesorul meu, dl Sergiu Gaibu, lucruri care vor fi continuate. O să ne mișcăm cu multă energie, o să accelerăm procesele, o să triplăm eforturile. Avem un munte de birocrație pe care trebuie să-l demontăm printr-un efort permanent de reglementare. În toate domeniile. Știu că așteptările și nevoile sunt mari și știu că lumea vrea rezultate acum, nu în 2030. Dar știu și că nu toate vor fi rezolvate peste noapte. Însă promit: lucrurile care se pot întâmpla peste o săptămână nu vor dura trei luni”, a scris Dumitru Alaiba pe pagina s-a de Facebook.

Menționăm că înainte de ședința Guvernului, prim-ministrul Republicii Moldova, a anunțat că Dumitru Alaiba va ocupa funcția ministrului Economiei, iar Rodica Iordanov va fi ministrul Mediului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md