16°C
Cer senin
Top știri

Republica Moldova NU mai revine la sistemele energetice ale Rusiei

Republica Moldova, dar și Ucraina nu vor mai reveni la sistemele energetice ale Federației Ruse și Belarusului după încheierea regimului izolat de trei zile din 26 februarie, a cărui trecere a fost necesară ca parte a sincronizării cu ENTSO-E.

Prin urmare, Andrei Spânu afirmă că sistemul electroenergetic al Republicii Moldova funcționează în regim normal, fără incidente.

„În acest sens, susținem poziția Ucrainei de a rămâne în regim de funcționare izolat și grăbirea procesului de interconectare sincronă completă a sistemului energetic național la rețeaua Europei Continentale a ENTSO-E”, a declarat vicepremierul Andrei Spânu.

Și ministrul ucrainean al energiei, Herman Galușcenco, a declarat că sistemul energetic din Ucraina poate funcționa izolat de cel al Federației Ruse.

„Funcționarea autonomă a sistemului energetic ucrainean în perioada 24-26 februarie a avut succes și ne-a arătat că putem lucra izolat. Și toate acestea în contextul tirurilor de rachete, al luptei acerbe și al încercărilor inamicului de a ataca infrastructura critică”, a menționat ministrul ucrainean al Energiei, Herman Galușcenko.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
16 °C
Cer senin Simte ca 16°C
Umiditate 79%
Vânt 7 km/h E
Presiune 1019 hPa
Prognoză 5 zile
Mar
22°C
0%
Mie
17°C
63%
Joi
20°C
0%
Vin
24°C
0%
Sâm
26°C
0%