Primarul municipiului Bălți va fi ales din cel de-al doilea tur de scrutin. Și asta pentru că niciun candidat nu a reușit să ia peste 50% din voturile bălțenilor. Cel puțin așa arată rezultatele preliminare anunțate de CEC. Marina Tauber, candidatul Partidului Șor, și Nicolae Grigorișin, candidat independent, se vor întâlni turul doi al scrutinului. Localnicii urmează să decidă cine va ocupa fotoliul de primar al municipiului Bălți, după ce Nicolae Grigorișin a acumulat 20,93% din voturi, iar Marina Tauber – 47,93%.

Amintim că funcția de primar al municipiului Bălţi a devenit vacantă după ce Renato Usatîi şi-a dat demisia, fiind dezamăgit de rezultatulobţinut de blocul său electoral la parlamentarele anticipate din vară.
În cursa electorală pentru fotoliul de primar al municipiului au fost înregistrați 11 candidați.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

