Roman Roșca este noul vicepremier pentru Reintegrare al Republicii Moldova. Acesta a depus miercuri jurământul de învestire în cadrul unei ceremonii oficiale care a avut loc la Președinție, în prezența președintei Maia Sandu și a prim-ministrului Dorin Recean.
În cadrul evenimentului, șefa statului a subliniat importanța continuității eforturilor pentru reintegrarea țării și a încurajat noul vicepremier să promoveze un dialog eficient și pașnic cu reprezentanții regiunii transnistrene.
„Vreau să-i mulțumesc domnului Serebrian pentru efortul consecvent și consistent pentru contribuția semnificativă la păstrarea stabilității în țară și păstrarea păcii și pentru tot efortul de a ajuta cetățenii noștri de pe malul stâng al Nistrului, în special în perioada aceasta complicată în care am trecut. Misiunea principală a dumneavoastră (Roman Roșca n.r.) este siguranța oamenilor noștri pe malul stâng și drept al Nistrului, iar pentru ca să oferim siguranță e nevoie să păstrăm stabilitatea, mai ales în următoarele săptămâni și luni pentru că știm care sunt riscurile și provocările. Sarcina statului este în primul rând siguranța oamenilor”, a declarat președinta Maia Sandu
Roman Roșca preia funcția într-un context complex, marcat de provocări în procesul de reglementare a conflictului transnistrean. El va avea sarcina de a coordona politicile guvernamentale în domeniul reintegrării și de a reprezenta Executivul în cadrul negocierilor oficiale.
Amintim că Oleg Serebrian, fostul vicepremier pentru Reintegrare, și-a încheiat mandatul la data de 21 iulie, după ce a fost desemnat ambasador al Republicii Moldova în Turcia.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

