Roman Roșca, noul vicepremier pentru reintegrare a depus jurământul de învestire în funcție

Citește și:

Roman Roșca este noul vicepremier pentru Reintegrare al Republicii Moldova. Acesta a depus miercuri jurământul de învestire în cadrul unei ceremonii oficiale care a avut loc la Președinție, în prezența președintei Maia Sandu și a prim-ministrului Dorin Recean.

În cadrul evenimentului, șefa statului a subliniat importanța continuității eforturilor pentru reintegrarea țării și a încurajat noul vicepremier să promoveze un dialog eficient și pașnic cu reprezentanții regiunii transnistrene.

Vreau să-i mulțumesc domnului Serebrian pentru efortul consecvent și consistent pentru contribuția semnificativă la păstrarea stabilității în țară și păstrarea păcii și pentru tot efortul de a ajuta cetățenii noștri de pe malul stâng al Nistrului, în special în perioada aceasta complicată în care am trecut. Misiunea principală a dumneavoastră (Roman Roșca n.r.) este siguranța oamenilor noștri pe malul stâng și drept al Nistrului, iar pentru ca să oferim siguranță e nevoie să păstrăm stabilitatea, mai ales în următoarele săptămâni și luni pentru că știm care sunt riscurile și provocările. Sarcina statului este în primul rând siguranța oamenilor”, a declarat președinta Maia Sandu

- Advertisement -

Roman Roșca preia funcția într-un context complex, marcat de provocări în procesul de reglementare a conflictului transnistrean. El va avea sarcina de a coordona politicile guvernamentale în domeniul reintegrării și de a reprezenta Executivul în cadrul negocierilor oficiale.

Amintim că Oleg Serebrian, fostul vicepremier pentru Reintegrare, și-a încheiat mandatul la data de 21 iulie, după ce a fost desemnat ambasador al Republicii Moldova în Turcia.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md