Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj ferm după atacul devastator al Federației Ruse asupra capitalei Ucrainei, Kiev, în noaptea de 7 septembrie.
Potrivit autorităților ucrainene, loviturile cu rachete și drone au vizat inclusiv clădiri rezidențiale și sediul Guvernului, provocând un incendiu la etajele superioare. Printre victime se numără și un copil.
„Tot ce oferă Rusia lumii astăzi sunt tone de minciuni și mii de rachete care ucid civili fără discriminare. Atacul de azi-noapte asupra Kievului a ucis nevinovați, inclusiv un copil, și a incendiat clădirea Guvernului. Moldova stă ferm alături de Ucraina împotriva acestei terori”, a scris Maia Sandu pe X.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

