S-a decis raționalizarea consumului de gaze naturale. Garajul Parlamentului nu se mai încălzește, iar de sărbători toate încăperile sunt programate la temperaturi minime

Citește și:

Secretariatul Parlamentului Republicii Moldova întreprinde măsuri pentru a raționaliza consumul resurselor energetice și a reduce cheltuielile aferente.

 

În acest scop s-a decis deconectarea aproape integrală de la agentul termic a încăperilor clădirii garajului, cu o suprafață totală de circa nouă mii de metri pătrați. Ca urmare a acestei măsuri, Secretariatul Parlamentului obține o economie considerabilă a volumului de energie termică consumată și, astfel, reduce semnificativ cheltuielile.

- Advertisement -

 

Instalațiile de încălzire a celorlalte edificii ale Parlamentului sunt monitorizate și ajustate în permanență. În zilele de odihnă și de sărbători acestea sunt programate la temperaturi minime, iar unele dintre ele sunt deconectate complet.

 

Și instalațiile alternative de asigurare cu agent termic sunt deconectate în zilele de odihnă și de sărbători.

 

Totodată, consumul de gaze naturale la cazangeria autonomă care alimentează clădirea de bază a instituției este monitorizat continuu și ajustat în funcție de temperatura aerului de afară.

 

Parlamentul va continua să întreprindă măsurile necesare pentru folosirea cât mai rațională a resurselor energetice care sunt utilizate în procesul de asigurare a bunei funcționări a instituției.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...

/METEO/ Temperaturi de până la +35°C și posibile ploi cu descărcări electrice

Vremea se menține caniculară marți, 23 iunie, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Meteorologii anunță cer variabil și temperaturi ridicate,...
  sursa: cursbnm.md