Șase blocuri din Bălți rămân în continuare fără agent termic. Responsabilii sunt la fața locului

Citește și:

Șase blocuri de locuințe din municipiul Bălți rămân în continuare fără căldură, după un incident hidraulic produs în după amiaza zile de 26 februarie.

„O intervenție neautorizată asupra unei vane de secționare a provocat o creștere a presiunii în sistemul de termoficare, ceea ce a dus la fisuri în rețelele de încălzire și la deconectarea inițială a 10 blocuri locative”, au declarat responsabilii din cadrul SA „Cet Nord”.

Până în prezent, echipele de intervenție au reușit să reconecteze patru blocuri, trei dintre ele fiind repornite aseară, în jurul orei 20:00. Pentru celelalte șase blocuri, lucrările sunt în desfășurare, iar specialiștii de la S.A. „CET-Nord” și IM „GLC Bălți” depun eforturi pentru a restabili cât mai rapid căldura în apartamentele afectate.

- Advertisement -

Blocuri reconectate:

  • str. Alexandru cel Bun, 4
  • str. Bulgară, 61
  • str. Bulgară, 92
  • str. Bulgară, 126

Blocuri încă deconectate:

  • str. Bulgară, 19/1
  • str. Bulgară, 50A
  • str. Bulgară, 102
  • str. Bulgară, 108
  • str. Bulgară, 132
  • str. Bulgară, 152

Autoritățile dau asigurări că lucrările de remediere vor fi finalizate în cursul zilei de astăzi, iar sistemele de încălzire vor fi repornite cât mai curând posibil.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md