Procuratura Bălți informează despre condamnarea unui bărbat de 42 de ani la 9 ani de închisoare pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie, acesta fiind găsit vinovat de agresarea unui amic și sustragerea telefonului mobil prin acte de violență.
Potrivit materialelor cauzei, în 2024, făptuitorul fusese declarat agresor familial de către instanță și obligat să părăsească locuința pentru o perioadă determinată. Ulterior, el a solicitat găzduire de la un prieten. După mai multe conflicte, bărbatul a încercat să-și deposedeze amicul de telefonul mobil. În acest scop, l-a agresat fizic, aplicându-i două lovituri cu o furculiță, în zona pieptului și a piciorului stâng, după care a sustras telefonul din geanta victimei.
În momentul în care proprietarul a încercat să se apere, agresorul i-a mai aplicat o lovitură cu un cuțit de bucătărie în zona genunchiului, fugind ulterior de la fața locului cu bunul sustras.
Conform expertizei judiciare, victima a suferit vătămări corporale ușoare, prezentând plăgi tăiate la genunchiul stâng și în zona sternală, care au dus la o dereglare de scurtă durată a sănătății.
În fața instanței, inculpatul și-a recunoscut parțial vina. Sentința este cu drept de apel.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

