Un bărbat originar din Coreea de Sud, trimis pe banca acuzaților pentru că și-ar fi omorât sora și a ținut corpul neînsuflețit în casă timp de aproximativ o lună.
Potrivit investigațiilor inițiale, la data de 03 octombrie 2024, aproximativ la ora 08:00, într-o casă particulară, amplasată în sectorul Centru al capitalei, a fost depistat corpul neînsuflețit al unei femei în stare de putrefacție, cu semne de moarte violentă, care a fost identificată ca fiind o cetățeană a Republicii Coreea, în vârstă de 28 de ani.
În cadrul urmăririi penale s-a stabilit că, în seara lui 11 septembrie 2024, inculpatul, aflându-se în acea casă pe care sora lui o închiria de la un moldovean, din motive necunoscute, a aplicat surorii sale 9 lovituri de cuțit, în urma cărora a survenit moartea victimei.
Conform concluziei raportului de expertiză judiciară psihiatrică s-a constatat că inculpatul suferă de maladie psihică cronică evolutivă. Potrivit raportului: „Acesta nu are capacitatea de a-și dea seama de acțiunile sale și nu le poate dirija, deci nu este apt de a acționa cu discernământ”. Comisia de experți judiciari a concluzionat că inculpatul a acționat în stare de iresponsabilitate.
Procurorii vor solicita instanței aplicarea măsurilor de constrângere cu caracter medical cu supraveghere riguroasă în cadrul Instituției Medico – Sanitare Publice „Spitalul Clinic de Psihiatrie”.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

