Consilierul municipal din partea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, Maxim Moroșan, a declarat că astăzi, 9 aprilie, i s-a refuzat intrarea în România, după ce a fost reținut la punctul de trecere a frontierei Sculeni timp de o oră și jumătate.
Motivul invocat de autoritățile române pentru interdicție a fost acela că ar putea reprezenta „o potențială amenințare la adresa securității naționale” a țării.
„Paradoxal este faptul că interdicția mi-a fost impusă sub pretextul unei presupuse „amenințări potențiale la adresa securității naționale a României”, în ciuda faptului că era prima dată când intenționam să vizitez această țară. Înainte de aceasta, nu am vizitat deloc țările europene”, a scris Moroșan într-o postare pe rețelele de socializare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.