O tentativă de furt de pe calea ferată a fost înregistrată în această dimineață în municipiul Bălți. Un echipaj mixt, format dintr-un carabinier al Direcției regionale „Nord” și un angajat al Inspectoratului de Poliție Bălți, a intervenit după un apel la Serviciul 112.
Potrivit informațiilor preliminare, persoane necunoscute ar fi încercat să sustragă radiatoare dintr-o locomotivă parcată pe calea ferată, în apropierea străzii Niculce din municipiu.
Ajunși la fața locului, oamenii legii au depistat cinci persoane. Acestea ar fi avut asupra lor un pistol traumatic, din care au fost trase două focuri de armă. Ulterior, suspecții au părăsit locul faptei.
La scurt timp, în apropiere a fost identificat un automobil de model Mercedes Vito. Lângă vehicul se afla un tânăr de 23 de ani, care și-ar fi recunoscut vina.
Cazul este investigat de oamenii legii, iar toate circumstanțele urmează să fie stabilite.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

