Tentativă eșuată de a introduce telefoane în penitenciarul din Bălți

Citește și:

O tentativă de introducere ilegală a telefoanelor mobile în Penitenciarul nr. 11-Bălți a fost contracarată de autorități, în urma unei operațiuni comune desfășurate pe 17 aprilie 2026.

Potrivit Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), acțiunea a fost realizată de angajații instituției penitenciare, în cooperare cu subdiviziunile teritoriale ale poliției și sub coordonarea Procuraturii municipiului Bălți.

În timpul unui control de specialitate, efectuat asupra unei persoane care s-a prezentat pentru o întrevedere de lungă durată cu un deținut, au fost depistate două telefoane mobile. Dispozitivele erau ascunse asupra persoanei, cu scopul de a fi introduse ilegal în incinta penitenciarului.

- Advertisement -

Pe marginea acestui caz a fost inițiată o cauză penală. Autoritățile continuă acțiunile de documentare pentru a stabili toate circumstanțele și pentru a identifica persoanele implicate.

Reprezentanții ANP reiterează că introducerea obiectelor interzise în locurile de detenție constituie infracțiune și se sancționează conform legislației în vigoare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md