Focar de coronavirus în una din cele mai mari întreprinderi din Bălți

Citește și:

Patru angajați ai Societății pe Acţiuni „Floarea Soarelui” au fost diagnosticați cu noul tip de virus COVID-19. Iar alți zeci de muncitori care au intrat în contact cu bolnavii sunt acum izolați la domiciliu, informația a fost confirmată pentru TVN de către șeful Centrului de Sănătate Publică Bălți, Veaceslav Chișlari.

Zilele acestea doi angajați cu COVID-19 din cadrul întreprinderi „Floarea Soarelui” au fost internați la Spitalul din Bălți. Este vorba despre un bărbat și o femeie, în vârstă de 56 și respectiv 53 de ani, care sunt căsătoriți și activează în cadrul Combinatului de Ulei.

Anterior, o altă angajată a fabricii, a fost diagnosticată cu noul virus, împreună cu fiul său de 15 ani.

- Advertisement -

Primul caz de COVID-19 a fost confirmat acum o săptămână. Este vorba de un bărbat care muncea în una din secțiile întreprinderii, informația a fost confirmată de către rudele bărbatului.

Comisia pentru Situații Excepționale din municipiul Bălți a discutat subiectul privind plasarea fabricii în carantină, dar deoarece acest lucru ține de competența Comisiei Naționale pentru Situații Exepționale autoritațile din Bălți au făcut o solicitare în acest sens.

Deocamdată, întreprinderea activează în regim normal.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md