Călătoria dintre Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău și centrul Capitalei ar putea deveni, în curând, mai rapidă și mai comodă. Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) pregătește un proiect de conectare a aeroportului cu Gara Chișinău printr-o linie feroviară destinată pasagerilor, a anunțat ministrul în exercițiu Vladimir Bolea, la emisiunea PE FAȚĂ de la Moldova 1, ediția din 20 octombrie.
Potrivit oficialului, un test recent a demonstrat că trenul poate parcurge distanța dintre Gara Chișinău și stația Revaca în doar 12 minute, la o viteză de 20 km/h, iar până la Sângera – în aproximativ 22 de minute.
„Noi lucrăm acum la interconectarea aeroportului cu Gara noastră. Vineri (17 octombrie 2025 – n.r.), din Gară s-a pornit trenul până în stația Revaca și, cu viteza de 20 km la oră, distanța din centrul capitalei până în stația Revaca a fost parcursă în 12 minute cu trenul și încă 10 minute până în orașul Sângera (suburbie a capitalei – n.r.)”, a precizat Vladimir Bolea.
Proiectul prevede modernizarea stațiilor Revaca și Sângera până în primăvara anului 2026, astfel încât acestea să poată prelua fluxul de pasageri. De asemenea, se va efectua un audit al infrastructurii feroviare de pe tronsonul respectiv, pentru a majora viteza medie a trenurilor până la 50 km/h.
Totodată, Guvernul a modificat în vara acestui an Codul transportului feroviar, pentru a îmbunătăți administrarea rețelei și a reduce cheltuielile neesențiale. Economiile vor fi redirecționate către reparații, întreținere și modernizarea infrastructurii feroviare, în beneficiul pasagerilor și al siguranței transportului.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

