În mijloc de toamnă, Orchestra Națională de Tineret a Moldovei te invită la al doilea concert din cadrul Turneului muzical național „Țară mică — dulce cântec!”, care va avea loc pe 8 octombrie în Piața Vasile Alecsandri din orașul Bălți, începutul la ora 18:00.
„Nostalgie muzicală” este tematica turneului, în cadrul căruia vor fi interpretate cântecele anilor ‘80, ale artiștilor consacrați ai Moldovei, precum: Ștefan Petrache, Anatol Dumitraș, Mihai Dolgan, Oleg Milștein, Valentin Dînga, Petre Teodorovici.
Piesele din repertoriul turneului au fost selectate din colecții rare ale melomanilor din Moldova, dar și din radiodifuziunea națională, ce vor fi interpretate în premieră de către Moldovan National Youth Orchestra, alături de dirijorul, Andriano Marian și soliștii:
Cătălin Josan
Simona
Ștefan Albu
Alte două concerte vor avea loc la Drochia (Parcul Central), 7 octombrie, ora 18:00 și la Soroca (Cetatea), 9 octombrie, ora 17:00 în memoriam Nicolae Bulat.
Intrare liberă!
Turneul muzical național „Țară mică — dulce cântec!” este organizat de către Orchestra Națională de Tineret a Moldovei, alături de Ministerul Culturii și Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, cu suportul financiar al Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID).
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.