ULTIMA ORĂ! Certificate COVID-19, eliberate fraudulos la Spitalul Sfânta Treime. PCCOCS desfășoară percheziții

Citește și:

Peste 100 certificate de vaccinare anti-COVID-19 – eliberate de spitalul „Sfânta Treime” din Chișinău pentru persoane care se aflau în străinătate. Procurorii au inițiat percheziții la domiciliile și locurile de muncă a 3 angajați ai spitalului – un vicedirector și doi asistenți medicali.

Potrivit primelor date, aceștia ar fi eliberat fraudulos certificatele pentru cel puțin 100 de persoane care se aflau în afara țării. În urma acestor acțiuni bănuiții au obținut o sumă de peste 600.000 lei.

Suspecții aruncau vaccinurile care urmau să fie administrate și, astfel au adus prejudicii considerabile și statului, pentru că aceste preparate erau procurate de ministerul de resort din bani publici.

- Advertisement -

În cadrul perchezițiilor, până la acest moment, oamenii legii au ridicat de la aceștia acte medicale, telefoane mobile și înscrisuri de ciornă.

După finalizarea perchezițiilor, procurorii PCCOCS vor atribui statut procesual-penal persoanelor investigate.

Totodată, în vederea recuperării banilor obținuți pe cale ilegală și restituirii prejudiciului cauzat statului, procurorii desfășoară investigații financiare paralele.

Menționăm că, la acestă etapă cei trei se prevalează de prezumpția nevinovăției.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md