ULTIMA ORĂ! Transportatorii au anunțat majorarea tarifului la călătorii, după întrevederea cu Andrei Spînu

Citește și:

Tarifele la transport vor crește. Anunțul a fost făcut de către Președintele Consiliului Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto, Oleg Alexa, după ședința cu ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu. Astfel, tariful la transportul interurban va crește cu 10 bani, de la 60 la 70 de bani pentru un kilometru, cel național – cu 20 de bani, adică de la 60 până la 80 de bani.

„Accizele au rămas la nivel de discuții, dar aici fără Ministerul finanțatelor nu se poate decide nimic. Ar fi bine anul ăsta povara pe care o punem pe umerii călătorilor să se încheie aici, iar pe viitor să se reducă accizele”, a mai precizat Alexa.

Totodată, vicepremierul Andrei Spînu a spus că o decizie finală în acest sens va fi luată luni, iar marți, pe 15 februarie, va fi organizată o conferință de presă, unde vor fi făcute publice toate detaliile.

- Advertisement -

Amintim că în această săptămână, transportatorii au organizat o grevă generală și pe parcursul a trei zile nu au ieșit pe linie.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md