O tânără din Fălești a dat naștere unui băiețel perfect sănătos în ambulanță, fiind în drum spre spital.
Totul s-a întâplat în această dimineață în jurul ore 12.00.
„La ora 11:44, Dispeceratul comun de urgență al IMSP CNAMUP a înregistrat un apel pentru acordarea asistenței medicale de urgență unei femei cu sarcina de 39-40 săptămâni”, au declarat angajații CNAMUP.
Pentru deservirea solicitării a fost alocată echipa de asistență medicală urgentă din cadrul SAMU Fălești, în următoarea componență: felcerul Nicoleta Coșeru, infirmierul Maria Gherman și șoferul ambulanței Serghei Ceahur, care s-a deplasat imediat și a ajuns în 6 minute la domiciliul pacientei.
La locul solicitării, membrii echipei AMU au constatat că pacienta era la a III-a naștere și prezenta semne de debut ale travaliului și s-a decis de a o transporta de urgență la spital.
În timpul transportării, nașterea a survenit spontan. La ora 12:12, venirea pe lume a nou-născutului a fost asistată în ambulanță. Datorită intervenției echipei AMU s-a născut la termen un băiețel sănătos de 3200 gr., cu scorul Apgar 8-9 puncte.
Ulterior, lăuza și copilul au fost spitalizați în stare satisfăcătoare la Maternitatea din Bălți pentru îngrijiri medicale corespunzătoare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

