Un bărbat din România și-a îngropat mama în spatele casei. Le-a spus polițiștilor că nu avea bani pentru o înmormântare

Citește și:

O poveste înfiorătoare este anchetată într-o localitate din județul Buzău, România. Un bărbat susține că este atât de sărac, încât a trebuit să își îngroape mama în curte. Femeia a murit săptămâna trecută și omul n-a spus nimic nimănui, scrie stirileprotv.ro

Povestea a ieșit la iveală acum, când absența femeii a stârnit îngrijorare printre rude. Bărbatul este cercetat pentru profanare de cadavre și morminte, dar este vizat și de suspiciunea că și-ar fi ucis mama.

Femeia de 77 de ani locuia împreună cu fiul său, un bărbat de 50 de ani, în localitatea Grebănu din Buzău. De câteva luni era bolnavă la pat și nu mai ieșea din casă. Sora ei este cea care a anunțat poliția, spunându-le anchetatorilor că de câteva săptămâni nu reușea să ia legatura cu ea.

- Advertisement -

Primul luat la întrebări a fost fiul bolnavei, și după zece ore de audieri, bărbatul le-a spus polițiștilor că a îngropat-o pe mama lui în curtea casei, dar că femeia s-ar fi sfârșit din cauza bolii.

Explicația oferită anchetatorilor este dureroasă: omul ar fi considerat că este atât de sărac, încât nu ar putea să plătească o înmormântare, așa cum se cuvine. El muncește cu ziua și nu are nicio formă de venit, iar femeia figurează doar cu un ajutor social de la primărie, în valoare de 150 de lei.

Fiul femeii a fost reținut, deocamdată pentru profanare de cadavre și morminte. El continuă să nege cu hotărâre ipoteza crimei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md