Un carabinier din cadrul Direcției regionale „Nord” a Inspectoratului General de Carabinieri (IGC) a dat dovadă de vigilență și spirit civic chiar și în timpul liber. În această după-amiază, aflat în zona Pieței Centrale din municipiul Bălți, acesta a observat un copil nesupravegheat și a alertat imediat colegii săi.
În urma măsurilor operative întreprinse, carabinierii au reușit să identifice rapid mama băiatului, iar reîntâlnirea a adus liniște și bucurie ambilor.
IGC amintește părinților importanța supravegherii atente a copiilor, pentru a evita situațiile de risc și momentele de panică.

