Un pacient a amenințat cu pistolul medicii de pe ambulanță. Acesta voia să obțină droguri

Citește și:
O echipă de medici de pe ambulanță, solicitați la o intervenție, au fost amenințați cu pistolul chiar de pacientul căruia urmau să-i acorde ajutor. Incidentul a avut loc azi noapte, 8 noiembrie, într-un bloc din sectorul Rîșcani al capitalei, transmite replicamedia.md. 

„În dimineața zilei de 8 noiembrie 2021 a avut loc un caz șocant în sectorul Râșcani al Capitalei. La ora 04:36 a fost solicitată intervenția ambulanței pentru un pacient de 32 ani. Echipa SAMU Ciocana, la locul solicitării, în scara blocului a depistat un bărbat care avea un comportament neadecvat. În timpul acordării asistenței medicale urgente la etapa de prespital, pacientul a scos o armă și a amenințat membrii echipei de pe ambulanță”, s earată într-un comunicat al Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP).

Potrivit resprezentanților CNAMUP, individul intenționa să obțină preparate narcotice din trusa cu medicamente.

Felcerul echipei de asistență medicală de urgență a reușit să solicite ajutorul unui echipaj de poliție prin mijloacele de telecomunicații speciale din dotare.

Bărbatul a fost reținut și urmează să fie stabilite toate circumstanțele incidentului.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md