Vești bune de la șeful Energocom! Victor Bînzari: Vom solicita micșorarea tarifului la energia electrică

Citește și:

Prețul la energia electrică ar putea să scadă în curând, a anunțat directorul general interimar al S.A Energocom, Victor Bînzari, la emisiunea Rezoomat de la Rlive TV. Astfel, compania urmează să ceară o micșorare de tarif de 10 la sută până la începutul lunii februarie, scrie realitatea.md.

Energocom în calitate de furnizor central, cel care procură energie electrică de pe piață ne vom adresa săptămâna aceasta sau poate săptămâna viitoare ca să scădem din prețul pentru energie electrică. Noi vrem să scădem din partea noastră în jur de 10 la sută. Este o metodologie foarte clară care spune că în caz că noi ajungem la obținerea unui profit peste 5-6 la sută din activitatea noastră noi trebuie să scădem pentru a nu avea devieri pozitive. Și în acest moment noi am ajuns la o etapă când noi trebuie să solicităm o micșorare de 10 la sută”, a precizat Victor Bînzari.

Amintim că ultima scădere de tarif la energia electrică a fost în luna noiembrie 2023. Astfel, clienții Premier Energy achită în prezent 2 lei și 39 de bani pentru un kilowatt oră, iar gospodăriile din nordul țării, deservite de „FEE Nord”, plătesc 2 lei și 88 de bani.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Percheziții într-un dosar de trucare a licitațiilor la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, vizați de CNA

Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Cahul, desfășoară percheziții într-un dosar penal ce vizează...

Cod galben de caniculă în Republica Moldova. Recomandările IGSU pentru populație

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) avertizează populația să respecte măsurile de protecție pe fondul temperaturilor ridicate prognozate...
  sursa: cursbnm.md