Viceprim-ministrul Oleg Serebrian s-a întâlnit cu Ambasadorul SUA în Republica Moldova

Citește și:

Vicepremierul pentru reintegrare Oleg Serebrian a avut o întrevedere de lucru cu Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Chișinău, E.S. Kent D. Logsdon.

Pe agenda discuțiilor au figurat subiectele recent abordate la reuniunea de lucru a reprezentanților politici din 16 ianuarie curent, cu evidențierea pozițiilor Chișinăului, inclusiv în partea ce ține aducerea treptată a activității agenților economici din regiunea transnistreană în câmpul legal național și de promovarea unor politici vamale echitabile și nediscriminatorii pe ambele maluri ale Nistrului.

S-a menționat, că în timpul apropiat urmează a fi întrunite unele grupuri de lucru sectoriale (de ex. în domeniul ocrotirii sănătății) pentru a identifica soluții la problemele din sectoarele respective.

- Advertisement -

La fel, au fost discutate o serie de vizite importante ce urmează a fi întreprinse în Republica Moldova în primul trimestru al anului în curs, inclusiv a reprezentanților Președinției în Exercițiu a OSCE, deținută anul acesta de Republica Malta.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md