/VIDEO/ Abonamentele pentru elevi se vând direct în școli. Părinții din Bălți, scutiți de rândurile de la ghișeul dispeceratului

Citește și:

Părinții nu mai sunt nevoiți să stea cu noaptea în cap la coadă pentru a cumpăra un abonament pentru transportul public din Bălți. După ce echipa TV Nord a abordat acest subiect și a discutat atât cu primarul municipiului, cât și cu șefa Direcției de troleibuze, administrația locală a decis că, începând cu luna curentă, abonamentele vor fi vândute în școli, potrivit unei liste de solicitări.

NICOLAI GRIGORIȘIN, primar de Bălți: „Oamenii cred că trebuie să meargă anume în acea zi și în acel timp, de aceea se creează cozi. Dacă oamenii și-ar planifica corect timpul, atunci cred că ar fi putut procura un abnament fără rând. Ceea că noi am exclus școlarii de la punctele de dispecerat, cunoașteți cu toții că au fost făcute 2 500 de solicitări pentru abonamentele pentru elevi, dar au fost vândute cu 1 100 mai multe. De unde a crescut numărul copiilor. De aceea, am decis ca prin școli, vicedirectorii sau o persoană împuternicită să adune toate cererile pentru copiii noștri și vânzarea acestor abonamente pentru transportul public se va efectua în școli.”

Amintim că echipa TV Nord a scris anterior despre cozile interminabile care se formau pe data de 7 a fiecărei luni la ghișeul unde se vând abonamente. Totul pentru că unii copii rămâneau fără abonamente iar părinții voiau să fie printre primii care le cumpără.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...
  sursa: cursbnm.md