În plină iarnă, adăposturile pentru persoanele fără locuință devin un refugiu esențial, oferindu-le hrană caldă și un loc sigur pentru a înnopta
„Dimineața și seara ne hrănesc bine, este cald și ne hrănesc foarte bine, chiar nu aș spune că rău.”
Pentru mulți dintre cei aflați în nevoie, aceste servicii sunt vitale, mai ales că unii nu au nici măcar acte
„Eu nu am nimic, nici măcar pensie. – Aici cum e? Se străduie să-mi facă documente, eu nu am domiciliu, dar fără acesta nu îmi pot face acte.”
„Eu îmi caut de lucru, sunt în căutare de un job, dar pentru oameni cum ați menționat, este o oportunitate foarte bună ca să vii și să dormi aici.”
Numărul persoanelor celor care caută adăpost crește odată cu temperaturile scăzute
GHENADII ZAPOROJAN, psiholog: „Acum când sunt înghețuri mai mari, mai mulți oameni vin pentru o noapte, poliția la fel lucrează bine, locuitorii apelează sau se plâng că prin blocuri se ascund oameni, îi aduc la noi, îi primim pe toți fără excepție.”
În afară de un loc de dormit, beneficiarii primesc și mese calde
EDITA PATRANICA, bucătăreasă: „Cartofi copți cu sos, pește și legume, acum vom pune să încălzim. – În fiecare zi, meniu diferit? Desigur, dimineața avem terci, dar acum avem o cină foarte bună, folositor.”
Centrul „Reîntoarcere” din Bălți, găzduiește la moment 17 beneficiari
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

