/VIDEO/ „Aici nu vedem deja viitorul”. Bălțiul pierde definitiv, în fiecare an, peste 2000 de locuitori

Citește și:

Anual, din cauza migrației municipiul Bălți pierde în medie 2000 de locuitori. În mare parte aceștia sunt tineri care, din lipsa locurilor de muncă bine plătite, dar și infrastructurii dezvoltate sunt nevoiți să plece în căutarea unui loc de trai mai bun.

GHENADIE CREȚU, coordonator program „Migrațiune și Dezvoltare” în cadrul agenției ONU, „Doar din Bălți am văzut că anul trecut au emigrat peste 2200 de persoane, este mult, este mult și probabil ar fi important ca autoritățile locale împreună cu sectorul privat, împreună cu autoritățile centrale să lucreze la programe, la stimulente de ai păstra aici pe tineri și nu doar pe tineri.”

Majoritatea tinerilor optează pentru un loc de trai în Europa.

- Advertisement -

IURIE SERAFIMOVICI, consilier municipal Bălți, „După 2014 când cetățeanul moldovean are pașaportul moldovenesc și regimul fără vize, deci studiile în România și toate acestea evident duc la o migrare a tinerilor noștri, deci înspre Europa.”

În timp ce bălțenii aleg să emigreze spre Europa, mulți tineri din mediul rural vin să locuiască în municipiu. Aceștia spun că față de sate, în Bălți mai găsesc condiții decente de trai și un loc de muncă.

„În ultimii cinci ani din 100% din cunoscuții mei, 80% de procente au plecat de aici. Nu știu dar se creează așa o tendință că toți cei originari din Bălți vor pleca, iar cei care nu sunt originari din oraș, vor veni să locuiască aici.”

„Sigur aici încă cât de cât, mai găsesc un loc de muncă, da în sat, a murit satul. Au rămas liderii, liderilor nu le trebuie că au câțiva lucrători.”

Este și situația Ninei Cojuhari, care acum 18 ani a decis împreună cu soțul să se mute cu traiul în oraș, pentru a le putea oferi o viață mai bună copiilor săi.

NINA COJUHARI, locuitoare al orașului Bălți, „De unde anume? Raionul Sîngerei, satul Alexeevca. – Și de ce ați decis mai mulți ani în urmă să veniți la Bălți? Păi demult, să spunem așa suntem de vreo 18 ani de când suntem la oraș, am vrut o viață mai ușoară, mai bună, la țară este greu acuma să spunem, nu-i de lucru, servicii nu avem acolo și din cauza asta am venit, pentru copil să-i dăm un viitor. -Și cum vi se pare sau vă gândiți să emigrați deja și din oraș? – Da avem așa niște schimbări, pentru că acuma sunt, situația e cam că aici nu vedem deja viitorul, deja vrem să plecăm undeva.”

Conform unui studiu realizat în 2022, fiecare al 4-lea tânăr din Bălți intenționează să emigreze în următorii trei ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md