/VIDEO/ Bălțiul găzduiește primul eveniment din seria Academiilor Regionale pentru Democrație Participativă

Citește și:

Municipiul Bălți este gazda primei Academii Regionale pentru Democrație Participativă.

DANIELA DAVID – CIMPOIEȘ, coordonatoare de proiect: „Academia își propune să invite cetățenii Republicii Moldova, din nordul țării, să participe la procesul de luare a deciziilor în cadrul primăriilor, la nivel local. Noi ne propunem să creăm programe de instruire, un apel de propuneri pentru primării, în care vom implica atât primarii, cât și cetățenii din toată țara.”

Evenimentul este organizat de Consiliul Europei în parteneriat cu Congresul Autorităților Locale din Moldova

- Advertisement -

NATIA APHKHAZAVA, expertă-invitată, Consiliul Europei: „Participarea cetățenilor este o direcție-cheie a Consiliului Europei și, în general, pentru democrație. Consiliul Europei a dezvoltat un instrument inovator pentru a asigura și susține participarea cetățenilor la luarea deciziilor la nivel local. Pe parcursul acestor două zile vom prezenta aceste instrumente inovatoare. Este vorba despre un laborator civic, o schimbare nouă și despre un set de instrumente pentru participare civică, care reprezintă o nouă etapă a participării autentice.”

Evenimentul a reunit reprezentanți ai administrației publice locale, membri ai societății civile și experți internaționali.

CĂTĂLIN DRAGAN, Delegat de Tineret al RM la CALM al Consiliului Europei: „Autoritățile de la nivel local sunt puțin interesate de participarea tinerilor, da, există organizații raionale, spre exemplu Centrul de tineret de la Sîngerei, care acumulează tineret și oferă oportunități, însă aceste oportunități ajung până la un perete invizibil, până la o primărie care îți închide ușile.”

CONRAD ZELLMANN, coordonator de proiect: „Acest eveniment de la Bălți este primul dintr-o serie de academii regionale pe care le organizăm împreună cu CALM – Congresul Autorităților Locale din Moldova – și este conceput pentru a implica liderii locali și participanții din societatea civilă în schimbul de experiențe internaționale, de exemplu din Ucraina, Georgia, Bosnia și Herțegovina, dar și din Cehia și alte țări. Totodată, vrem să auzim de la oameni exemple interesante de participare civică din Moldova, cum ar fi bugetarea participativă, care a fost foarte populară în țară.”

Activitatea face parte din proiectul „Promovarea participării civile la luarea deciziilor politice în Republica Moldova – Faza 1”.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md