Proprietarii apartamentelor izolate termic din exterior și care sunt debranșați de la sistemul central de încălzire pot beneficia de reducere la calcularea facturilor pentru tranzitul țevilor. Anunțul a fost făcut de către responsabilii din cadrul SA CET Nord.
Pentru a beneficia de această reducere, proprietarii apartamentelor trebuie să depună o cerere la CET Nord, dar și să aibă un consum mai mare de energie din alte surse.
„Apartamentele care sunt izolate în exterior nu se va calcula balanța energetică cu condiția că consumul din surse alternative depășește consumul de vară. Pentru a ține cont de faptul izolării este necesar ca consumatorii să vină să depună o cerere către furnizorul de energie termică și de acest element se va ține cont din luna următoare depunerii cererii”, au declarat responsabilii din cadrul întreprinderii.

Potrivit responsabililor din cadrul înreprinderii cei care au depistat nereguli în factură se pot adresa direct la CET Nord, dar nu mai târziu de 6 luni după depistare.

Mai multe despre începutul sezonului de încălzire, modificări legislative, măsuri de eficiență energetică aici:
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

