Angajata grădiniței nr. 38 din Bălți, care a fost înregistrată audio, că striga și umilea copii din instituție a fost concediată. Aceasta nu va mai avea dreptul să ocupe vreo funcție în sistemul educațional. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației, Anatolie Topală, în cadrul unei conferințe de presă.
„Personal am monitorizat procesul de desfășurare a anchetei, persoana care a fost vinovată și a aplicat violența asupra copilului a fost destituită din funcție, fără dreptul de a ocupa vreo funcție în sistemul educațional, și este în proces de desfășurare procedura la Procuratură”, a declarat Anatolie Topală.
Menționăm că TV Nord a scris despre două angajate ale instituției care sunt acuzate că îi băteau și îi înjurau pe copii. Procurorii fac cercetări, după ce au primit înregistrări audio din care se înțelege clar că copiii sunt pălmuiți și înjosiți de cele care urmau să le dea educație.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

