După patru luni în care Chișinăul nu a transferat niciun leu Primăriei Bălți pentru cheltuielile de întreținere a Centrului pentru refugiații ucraineni, amplasat în incinta hotelului municipal, peste un milion de lei au ajuns în conturile administrației locale. Potrivit primarului de Bălți, Nicolai Grigorișin, acești bani ajung doar pentru achitarea datoriilor pentru luna noiembrie 2022.
NICOLAI GRIGORIȘIN, primar de Bălți: „Pentru întreținerea Centrului de refugiați din cei mai bine de patru milioane de lei – datoria din luna noiembrie, vineri seara au fost transferați un milion și trei sute sau patru sute de lei. Din acești bani noi am reușit să achităm salariile, datoriile pentru electricitate și agent termic. La ziua de astăzi banii ajung doar pentru cheltuielile din luna noiembrie, restul rămâne încă în datorie. Centrul, datorită acestor transferuri, continue să activeze, eu sper că finanțarea va fi reluată la timp și va lucra.”
Banii alocați pentru întreținerea Centrelor de plasament temporar al refugiaților ucraineni sunt finanțați din donațiile externe.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.