/VIDEO/ Doi bărbați din Bălți schimbau valută provenită din contrabandă, fără a oferi bon fiscal. Au fost confiscați peste 2 milioane de lei

Citește și:
Doi bărbați din Bălți asigurau schimbul valutar al unor sume impunătoare de bani proveniți din contrabandă cu produse cerealiere, fără eliberarea bonurilor fiscale. Cazul este cercetat de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) de comun cu Inspectoratul Național de Investigații.

Schimbul valutar improvizat era localizat într-un apartament din Bălți, cu acceptarea doar a clienților fideli sau a celor prezentați prin recomandare. Majoritatea acestor clienți sunt fondatori și administratori de companii, iar banii convertiți provin din acțiuni de scoatere din țară, prin contrabandă, a produselor cerealiere în România și Ucraina, fără plata impozitelor obligatorii.

Urmare a documentării activității acestora, începând din noiembrie 2021, oamenii legii au desfășurat percheziții și au ridicat mijloace bănești (valută națională și valută străină) în valoare de aproximativ două milioane lei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md