Doi frați în vârstă de 24 și 36 ani, originari din raionul Dondușeni, au fost reținuți de poliția capitalei pentru comiterea huliganismului.
Totul s-a produs pe o stradă din municipiul Chișinău. Suspecții, fiind în stare de ebrietate, au bătut un bărbat în vârstă de 52 ani, care le-a făcut observație că vorbesc tare și cuvinte necenzurate. La un moment dat, unul dintre agresori a scos o armă pneumatică și a efectuat câteva împușcături în direcția bărbatului, cauzându-i dureri fizice, după care ambii, au părăsit locul comiterii infracțiunii. Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital pentru îngrijiri medicale.
Suspecții și-au recunoscut vina și au confirmat că în acel moment se aflau în stare de ebrietate. Dacă vor fi găsiți vinivați, ei riscă de la 3 până la 7 ani de închisoare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.