/VIDEO/ Doi pui de căprioară slăbiți, descoperiți la Soroca. Cum au fost ajutați

Citește și:

Locuitorii raionului Soroca au demonstrat că nu sunt indiferenți față de mediul ambiant. În timpul efectuării lucrărilor agrotehnice în livada de nuci amplasată pe teritoriul primăriei satului Băxani, lucrătorii SC AMG KELNER SRL au descoperit doi pui de căprioară sălbatică într-o stare foarte slăbită.

Inspectorii de mediu din Soroca au fost informați despre această situație și au luat legătura cu reprezentanții ÎS Întreprinderea pentru Silvicultură Soroca.

După ce au ajuns la fața locului, o comisie formată din inspectori de mediu și angajați ai Ocolului silvic Șolcani, având în vedere starea precară a puilor, a hotărât să îi ridice și să îi transporte la cantonul silvic nr. 13A al Ocolului silvic Șolcani.

- Advertisement -

Acolo, aceștia vor beneficia de alimentare artificială, vor fi îngrijiți și supravegheați până când vor fi pregătiți să fie eliberați în habitatul lor natural.

Această acțiune demonstrează responsabilitatea și grija față de fauna sălbatică și necesitatea protejării acesteia.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului menționează că prin intervenția rapidă cei doi pui de căprioară sălbatică au primit șansa de a supraviețui și de a se dezvolta într-un mediu sigur. Gestul lor exemplar inspiră și încurajează pe toți să adopte atitudini responsabile în ceea ce privește protejarea mediului înconjurător și conservarea biodiversității.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md