/VIDEO/ După aproape o săptămână, apa a revenit la robinetele din Bălți. Ce spun oamenii și autoritățile

Citește și:

După zile întregi de așteptare, locuitorii municipiului Bălți au, din nou, apă la robinete. În această dimineață, la cartierul nouă, autogara Podul Chișinăului, oamenii au primit vestea mult așteptată. Bucuria este mare, mai ales după o perioadă dificilă, în care bălțenii au fost nevoiți să se descurce cum au putut.

„Apă este, a apărut azi dimineață, mulțumim Domnului. – Ați așteptat apa? Desigur. Ca și fiecare, am cărat apă, mergeam la fântâni, la rude mergeam și spălam rufele în satul vecin, încetișor am supraviețuit, mulțumim Domnului că au dat.”

„Și ieri și azi, este apă aici la primul etaj, dar mai departe nu vă pot spune. Așteaptă lumea, desigur că da, stați că nu este tot, o dat apă și se va vedea dacă canalizarea încă o să lucreze, pentru că fiecare au turnat câte o căldare de apă să se spele pentru dânsul, dar centrala, se va vedea, timpul va arăta.”

- Advertisement -

Chiar dacă apa a început să curgă, situația nu este încă stabilă în toate blocurile. Până la restabilirea completă, cisternele cu apă potabilă încă vor fi amplasate în oraș.

„Au anunțat că nu va fi apă 2 săptămâni, dar s-a întâmplat mai repede, este bine. – A fost mult așteptată apa? Desigur, dacă eu locuiesc în bloc cu 14 etaje.”

„Deja este. – Cum v-ați descurcat zilele acestea fără de apă? Am căutat fântâni unde era apă. – Ați așteptat să fie apă? Da, desigur, pentru că este strictul necesar, trebuie, la fiecare trebuie apă.”

„Dificil, dar a fost bine că au fost mașinile. – S-a așteptat apa? Da, foarte tare s-a așteptat, bine că acum deja este.”

Autoritățile atrag atenția că, în primele 48 de ore, nu se recomandă ca apa să fie consumată ca apă potabilă, fiind recomandată doar pentru uz tehnic.

VITALIE UNGUREANU, Director Tehnic Regia „Apă Canal Bălți”: „Am spus asta ieri și o spun și astăzi, am o mare rugăminte către cetățeni, deoarece în rețele încă există apă. Apa care stă mai mult de 24 de ore nu mai are calitatea necesară pentru a fi considerată potabilă. Vă rugăm să utilizați această apă cu precauție, să o fierbeți înainte de consum și ne cerem scuze pentru calitatea apei pe care o avem acum. În unele locuri, apa în unele locuri poate fi mai galbenă dar, mulțumim acelor consumatori care înțeleg situația create pe Nistru.”

Decizia a fost luată în baza ultimelor analize de laborator, care confirmă că apa este în limite sigure pentru consum. Apa este reluată etapizat în Bălți, Soroca, Sîngerei și Florești. Autoritățile dau asigurări că sistemul este monitorizat strict, iar filtrele instalate rămân în funcțiune pentru a preveni orice risc.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...
  sursa: cursbnm.md