/VIDEO/ Fără controlorul de date de-acum în colo! În mai multe localități din Edineț vor fi instalate contoare inteligente

Citește și:

În mai multe localități din nordul țării vor fi instalate contoare inteligente care vor măsura consumul la intervale scurte și vor transmite datele în mod automat către distribuitorul de energie. Primul contor inteligent a fost instalat în clădirea Guvernului și va ajuta la măsurarea și eficientizarea consumului real de energie, iar altele 15 mii urmează să ajungă în gospodăriile a mai multor locuitori din nordul țării.

„Noi vom avea posibilitatea pentru ca să asigurăm consumatorul accesul la aceste date.”

Mai mult de jumătate dintre cantarele SMART vor fi instalate în gospodăriile din raionul Edineț. Primări orașului poate deja să se laude cu un astfel de echipament de măsurare.

- Advertisement -

CONSTANTIN COJOCARU, Primarul municipiului Edineț: „Contorizăm mai întâi la persoanele juridice, dar și la cele fizice, să vedem cât vom putea acoperi, la sigur că elementul de pilotare vorbește despre aceea ca să vedem și ce putem economisi, cum putem analiza, când și cum putem folosi energia electrică mai eficient pentru noi și mai ieftin în același timp, faptul că se pilotează aici la sigur e vorbește că pot fi și unele impedimente, pentru că atunci când pilotezi vezi ce merge și e nu merge, va fi de învățătură pentru întreaga țară.”

Aceste contoare vor permite colectarea automată a informației, dar și optimizarea costurilor prin faptul că va fi posibilă monitorizarea minuțioasă a consumului. Datele livrate de contor vor putea fi accesate de pe telefoanele mobile.

OLEG PETELCA, Director General Interimar la FEE Nord: „Consumatorii finali vor avea în primul rând vor avea posibilități de a folosi servicii inovatoare care le va permite să-și optimizeze costurile, adică vor putea utiliza energia electrică anume în acea perioadă când ea este mai ieftină, pentru ași micșora costurile și aceasta este metoda cea mai ieftină, cea mai simplă și cea mai eficientă și cea mai curată.”

CRISTINA PERETEATCU, secretar de stat, Ministerul Energiei: „Contoarele sunt inteligente, ele sunt construite în așa mod întrucât ele colectează informația automat și o transmite către furnizor, ceea ce înseamnă că furnizorul în primul rând primește consumul real, în al doilea rând poate să alegă când utilizează mai multă energie cu tarif diferențiat.”

VO Locuitorii raionului salută această inițiativă.

INA CIUBOTARU, Primarul satului Viișoara, raionul Edineț: „Sper că va fi foarte benefic, deoarece toți tindem spre o transformare SMART, spre o digitalizare, pentru a ne economisi cât mai mult din timpul pierdut în zadar, cred că e un lucru foarte benefic, va fi chiar pentru localnicii comunității mele.”

MARCEL SNEGUR, Primarul comunei Parcova, raionul Edineț: „Tariful la energia electrică va fi redusă și oamenii, sătenii vor folosi toate aparatajele electrice în aceste ore pe timp de noapte și clar că va aduce un beneficiu sătenilor în perspectivă, deoarece la moment la energia electrică zilnic crește prețul la energia electrică.”

Programul pilot, lansat de către Guvernul Republicii Moldova, prin intermediul Ministerului Energiei, și realizat cu sprijinul Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare în Moldova. Peste un an, timp în care funcționarea contoarelor și informațiile privind consumul individual de energie vor fi analizate, programul ar putea fi extins la nivelul întregii țări.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md